Finance

Jak je to s odstupným?

Odcházíte z práce? Dostali jste výpověď, nebo odcházíte z jiných důvodů? Víte, že je možné, že vám vznikl nárok na odstupné? Pokud vám takový nárok vznikne, určitě byste ho měli využít. To, kdy máte nárok na odstupné, není volba zaměstnavatele. Přesně to stanoví Zákoník práce, který musí všichni zaměstnavatelé a zaměstnanci dodržovat.

Pokud dojde ke skončení pracovního poměru bez vašeho zavinění, máte nárok na odstupné. Důležité je ovšem říct, že na odstupné nikdy nevzniká nárok, pokud podáte výpověď vy. Musí tak učinit zaměstnavatel.

Nárok na odstupné nevzniká ani tehdy, kdy je zaměstnanec ve zkušební době. Stejně tak, pokud pracuje na DPČ nebo DPP. Odstupné je možné vyplatit pouze těm, kteří pracují na HPP.

aktovka

A jak je to s výší odstupného?

Odstupné se určuje z vaší hrubé mzdy. Z té se vypočítá průměrný výdělek a klasické odstupné je ve výši trojnásobku této průměrné měsíční mzdy. Platí to ale pouze v případě, že máte odpracováno více než dva roky u toto zaměstnavatele. Pokud máte odpracováno více než rok, ale ještě ne dva roky, náleží vám dvojnásobek. Pokud pracujete u zaměstnavatele méně než rok, dostane pouze jednonásobek tohoto výdělku.

Nutno ovšem říct, že tohle je minimální částka, kterou stanovuje Zákoník práce, a která musí být vyplacena. Horní hranici ovšem nikdo neurčuje. Je tedy možné, aby vám zaměstnavatel vyplatil více, než co stanovuje zákon. I odstupné podléhá dani, takže z odstupného vám bude stržena daň 15 %, jak je tomu zvykem.

potřes rukou

Pokud se vás bude snažit zaměstnavatel přesvědčit, ať podepíšete dohodu o ukončení pracovního poměru, nikdy to nedělejte, pokud výpověď nepodáváte vy sami. Takto byste zbytečně přišli o možnost získat odstupné. Bohužel, jsou zaměstnavatelé, kteří to na své zaměstnance tímto způsobem zkouší.

Pokud si chcete o tématu odstupného přečíst více, podívejte se na Zjistěte zdali máte nárok na odstupné Hypotéky bez registru.

Peníze pro všechny

Takže ten, kdo patří mezi většinu národa, mezi ty, kteří si musí na chleba tvrdě vydělat, se mnohokrát ocitne v situaci, kdy by mu bodlo pár penízů navíc. Ale pozor. Není tím myšlen ten, kdo propije výplatu za tři dny a zbytek měsíce mu peníze chybí. Takový člověk není hoden pozoru. Ale takoví, kterým kupříkladu vichřice odnese kus střechy, ti jsou hodni pomoci. Nejen oni jsou však potřebni peněz. Je jich více. Chtějí auto, hezkou dovolenou, nebo cokoli jiného. Kdyby si měli počkat, až na to ušetří, tak by to nikdy neměli. Nebo až někde v důchodu, kdy už je člověk rád, že je rád.

peníze

Když už takoví lidé potřebují vyšší částky, míníme tím šesti místné, jsou nuceni si půjčit a je jim vcelku jedno od koho. Takže nejprve oběhnou příbuzné, čímž se dostanou do řečí uvnitř rodiny, ale potřebnou částku neschrastí. Nepoučeni tedy obcházejí známé a kamarády, čímž se dostanou do řečí i mimo rodinu. Ovšem peníze nikde. Není se co divit. Pokud někdo takovou částku má, tak ji nepůjčí.

bankovky

Jsou však nějaké instituce, které mají peněz, že nevědí, co s nimi. Jenže tam je ten křížek s tím, že nahlížejí do registrů. A to tak, že asi do všech, které tu jsou. Ty nejdůležitější jsou ty dva bankovní, tedy Bankovní registr klientských informací, zkratka BRKI, jejímž majitelem je společnost CBCB (Czech Banking Credit Bureau, a. s.). Ten druhý se zove Centrální registr úvěrů České národní banky a ten poslední patří firmě SOLUS. Zde jsou i nezaplacené částky za telefon, elektriku a tak podobně. A pokud někteří lidé nemají zrovna čisté svědomí a registry…

I pro ně je však řešení. Tím je nebankovní hypotéka bez registru. Není to nic složitého k chápaní a ani vyřízení. Tady se na papírování nehraje, tady se hraje především na rychlost. Pokud nevěříte a chcete se sami přesvědčit, není nic jednoduššího nežli kliknout na odkaz výše v tomto článku.

Někdy nám peníze nestačí

Všichni si jistě dokážeme velice dobře představit, jak by vypadal náš život bez dostatku peněz, případně bez peněz jako takových. A všichni se tak dozajista shodneme na tom, že bychom takový život rozhodně nechtěli žít. Protože bez peněz schází to, co bychom si za ně mohli koupit a co se nedá obvykle ničím bezplatným nahradit. A nedostatek čehokoliv je nám lidem nepříjemný.

Někdy se nám ale peněz zkrátka nedostává. A když je nemáme, co s tím naděláme? Musíme si chybějící peníze půjčit. Protože jinak bychom je zkrátka neměli.

jeden cent

Ovšem půjčit si peníze znamená najít někoho, kdo by nám mohl půjčku poskytnout. A zatímco o poskytovatele půjček není nouze, o ty, kdo nám jsou skutečně ochotni půjčit, už nouze je. Bank a jiných finančních institucí se najde spousta, ale když u nich o půjčku požádáme, velice často neuspějeme. Smůlu tu můžeme mít kvůli našim příjmům, které nejsou bankovními úředníky shledány jako dost vysoké, naši touhu po půjčce tu může zhatit i pouhý banální záznam v registrech dlužníků. I malý nedostatek nás prostě může připravit o naději na získání bankovní půjčky.

eura v pokladně

A je jedině dobře, že nevyhoví-li nám banky, pomůže třeba aspoň nebankovní společnost. Díky tomu, že existuje nebankovní americká hypotéka, je tu totiž šance na získání půjčky i pro ty, kdo jsou na tom poměrně špatně, kdo pro své nedostatky stěží dostanou jinou půjčku. Protože je u nebankovní hypotéky potřeba namísto https://faktors.tyden.cz/rubriky/po-praci/milenialove-se-lisi-napriklad-namisto-drog-snupou-facebook_458704.html prokázání bonity dát nemovitost do zástavy. A právě díky té není problém tu peníze dostat. Kdybychom nespláceli, zahojila by se nebankovní společnost na oné nemovitosti, nepřišla by tedy o své peníze. A díky tomu se tu půjčuje rychle, ochotně i výhodně. A je jenom na nás, žadatelích, abychom si vzali jen tak velkou sumu peněz, jakou budeme schopni podle dohody i splatit. Aby nebyly jakékoliv potíže.