Kolagen

Kolagen

Co kolagen vůbec je? Jedná se o základní stavební kámen pojivových tkání člověka – je přítomný v celém těle. Naše kůže je ze 70 % tvořena právě kolagenem a zaujímá 10% celkové hmotnosti člověka. Proč tedy naše kůže postupně stárne? Když rosteme a vyvíjíme se, tělo si dokáže tvorbu kolagenu pokrýt samo. Ovšem kolem 25. roku věku tělo přestává kolagen vytvářet a když nám je 50 let, produkce kolagenu v našem těle klesne na 20 %. Na trhu se objevuje spoustu druhů kolagenu a pro svoje tělo bychom měli umět vybrat ten správný. Rozlišujeme:

kolagen v tabletách

  • hovězí kolagen – využívání na klouby a šlachy
  • vepřový kolagen – využívání na klouby a šlachy
  • rybí kolagen – lépe vstřebatelný, využívá se pro pleť a vlasy

Kolagen. Určitě jste toto slovo někdy slyšeli a máte povědomí o tom, co to vůbec je. Pojďte se ale o kolagenu přiučit něco víc, protože je to pomocník při boji s celulitidou, pomocník pro naši pleť, vlasy a nehty. Kolagen se v dnešní době prodává nejčastěji v tobolkách či tabletách. Jak jsem již zmínila, kolagen má pozitivní vliv na naši pleť – podporuje její pružnost a tím pádem brání vzniku vrásek a zmenšuje jejich hloubku. Dokonce kolagen v určitých případech a správném dávkování zabraňuje vzniku celulitidy. Tato látka je magická, protože dokáže zastavit čas v našem těle a může vrátit našemu tělu svěžest.

krásná pleť

Nejlepší je tedy rybí kolagen, protože je nejlépe vstřebatelný. I tak je ale dobré sledovat původ rybího kolagenu – někteří výrobci původ neuvádí, toho bych se vyvarovala. Dále sledujte přítomnost certifikátů – certifikát FSSC (bezpečnost potravin), HACCP (analýza rizik https://www.csob.cz/portal/lide/produkty/pojisteni/pojisteni-internetovych-rizik ve výrobě potravin) a ISO (certifikát jakosti) – tyto certifikáty by měl slušný výrobce mít. K obnově a tvorbě kolagenu zásadně přispívá vitamín C – ten je i sám o sobě pro tělo důležitý, neměli bychom tedy zapomínat na jeho pravidelný přísun do těla. Pokud se rybí kolagen spojí s kyselinou hyaluronovou, tak toto kombo vám pomůže nejen s péčí o krásnou pleť, ale i o vlasy, nehty, klouby a šlachy. Dalšími pomocníky kolagenu jsou například zinek, který když je ho nedostatek, je spojován s celou řadou kožních chorob.

Posted on: 19. 6. 2023