Díky zanedbané vzduchotechnice v paneláku můžete i vyhořet

Díky zanedbané vzduchotechnice v paneláku můžete i vyhořet

Vzduchotechnika v paneláku není ničím neobvyklým. Budovala se již za socialismu anebo krátce po Sametové revoluci, protože se k tomu přímo nabízelo samotné řešení výškových staveb. Jestliže máte mezi byty společnou stoupačku, kudy vedou inženýrské sítě, může tu být k dispozici i odvětrávání z kuchyní, koupelen a toalet. Z technického hlediska se nejedná o nic složitého, jde o systém plechového potrubí, kudy proudí vzduchová hmota pomocí ventilátorů, a komínovým systémem odchází veškeré nežádoucí pachy do ovzduší. Teoreticky se také na vzduchotechnice nemá co pokazit, snad jen některý z ventilátorů, což je ovšem málo pravděpodobné. Máte pak v domě v podstatě bezporuchové zařízení, které lze využívat desítky let.

bytový dům

Taková je teorie, ale do praxe zasahuje ještě jeden faktor. A to dost podstatný. Prach a mastnota. Budete-li vhánět do potrubí ve společné stoupačce například z dvaceti bytů výpary z kuchyně, bude v nich obsažena v poměrně silné koncentraci mastnota. Spolu s ní se do potrubí nasaje zvířený prach a mastnota s prachem se usadí na vnitřních stěnách trubek. Zpočátku o nic nejde, ale jakmile bude vrstva mastného prachu dostatečně silná, může náhodným tepelným impulsem vzplanout. Požár vzduchotechniky ve stoupačce je pořádný malér, poněvadž může zasáhnout v podstatě celý dům. Rozšíří se postupně do všech bytů a stačí opravdu málo, abyste přišli o střechu nad hlavou.

velký panelák

Neriskujte zbytečně a nechte vzduchotechniku prověřit a případně vyčistit, je to možná zdánlivá maličkost či dokonce zbytečnost, ale statistiky Hasičského záchranného sboru vám potvrdí, že to není legrace, a že byste neměli tento problém podceňovat. Revize a čištění vzduchotechniky lze provést u všech typů objektů, tedy nejen bytových domů. V ohrožení je v podstatě každý, kdo má takovéto zařízení v domě k dispozici, aniž by jej sám aktivně využíval.

Posted on: 22. 4. 2023