Plzeňský betonový plot může být i ozdobný

Plzeňský betonový plot může být i ozdobný


Šachovnicový plot

Když se staví betonové ploty, pokládají se na sebe jednotlivé desky a jedno pole mezi dvěma sloupky pak vypadá jako celistvý blok. Jenže i když se snažíte na sebe dobře napasovat desku za deskou, zůstávají mezi nimi velmi drobné spáry, které zaregistrujete pouhým okem, což pak onu celistvost narušuje. Lidský zrak je dokonalý a nelze jej oklamat, jen si představte, že by vaše manželka byla také složena ze třech částí a mezi hrudníkem, břichem a podbřiškem by byly patrné třeba jen desetinu milimetru silné spáry, určitě by se vám to nelíbilo.

betonový plot

Tento nepříjemný jev lze ale velmi snadno vyřešit optickým klamem, kdy se jednotlivé desky mezi sebou kladou ve dvou střídavých barvách, připomínajících šachovnici. Tím pádem je jasné, kde každá z desek končí a začíná, ale jsou-li obě barvy výrazně odlišné, vnímáme to jako něco přirozeného, asi jako přirozeně sledujete šachový hrací plán. Zrak se tu zaměří na barevnou odlišnost a vytvoříte tu známý jev, kterému se přezdívá „z nouze ctnost“.

kamenná zídka

Plot se dřevem

Další možností, jak plot vylepšit, je dřevo. Vystavíte z betonu pouze přízemní sokl a na něj pak začnete pokládat vodorovné latě. Zde opět doporučujeme volit výrazně odlišnou barvu dřevěné lazury od barvy betonu, bude to vypadat velmi zajímavě a pěkně. Dřevěné latě byste mohli pokládat mírně přes sebe pod malým úhlem, čímž vznikne atraktivní prostorový tvar dřevěného obkladu. Na dřevěný vršek plotu pak můžete zavěsit truhlíky s pnoucími begóniemi a uvidíte, že i z betonového plotu v Plzni vytvoříte velmi atraktivní řešení oplocení parcely. A je v zásadě jedno, zda bude plot stát v centru města, nebo na jeho okraji, zda bude zdobit rušnou, frekventovanou ulici anebo bude zasahovat do cyklostezky podél Úhlavy, Mže či Radbuzy. Betonová oplocení se hodí i do chatových oblastí podél Berounky mezi Dolanským mostem a Nadryby, mezi Kaceřovským mlýnem a Čívicemi, anebo mezi Zvíkovcem a Skryjemi.

Posted on: 15. 3. 2024