Jsou lepší knihy, nebo filmy?

Dalo by se říci, že lidé se v podstatě dělí na dvě skupiny – na milovníky filmů a milovníky knih, přičemž těch prvních je podstatně více. Každá z nich tvrdí, že její médium je z těch dvou to lepší. Je však pravdou, že obě mají své výhody a nevýhody. Je pravdou, že knihy poskytují mnohem více prostoru představivosti. To ovšem ani zdaleka neznamená, že jsou kvalitnější než filmy. Podobně jako tam i zde najdeme mnoho takových, jejichž úroveň je skutečně nevalná. Navíc je na čtení potřeba více času, což je komodita, které rozhodně není v dnešní uspěchané době dostatek. Jen málokdo si večer sedne s knihou, neboť lidé jsou příliš psychicky unaveni, než aby se dokázali ještě soustředit na čtení.

 

stále méně lidí čte

 

Na druhou stranu film nám umožní prožít celý příběh v mnohem kratší době. Také si můžeme užít nejen děj samotný, ale například také hudbu, která je mnohdy nepostradatelnou součástí úspěšných snímků, a kterou by bylo jen velmi obtížné přenést na stránky knih. Také zde máme možnost vidět mnohdy skutečně skvělé výkony, často lepší, než jaké bychom si dokázali představit. Mnohé vtipy a scény by navíc při četbě nevyzněly ani zdaleka tak dobře. Nehledě na to, že i zde najdeme skutečně kvalitní díla.

 

i filmy mohou být kvalitní

 

Je tedy jasné, že záleží na tom, co konkrétně daný člověk preferuje. Přesto bychom měli dát šanci oběma. Ideální je, pokud máme mix obou – například jednou se podíváme na dobrý film, podruhé si zase otevřeme knihu. Tak získáme z obojího to nejlepší. Bohužel, jen málo lidí to má takto nastaveno. Na vině je již zmíněný rychlý životní styl, který zkrátka nedává příliš prostoru pro nejrůznější záliby. Naprostá většina tak zapíná televizi nikoliv proto, aby se podívala na to, co chce, nýbrž jen jako kulisu v pozadí. A to je velmi smutné. Rozhodně je dobré s tím něco dělat, a proto bychom si měli alespoň jednou za týden vyšetřit večer na skutečně kvalitní zábavu. Uvidíte, jak to vaší psychice pomůže.

Posted on: 25. 2. 2023