Jak dobře znáte protahovací trny

Jak dobře znáte protahovací trny

Strojařina je někdy natolik zapeklitý obor, že lidé, co jej studují, studium přeruší nebo raději vzdají a jdou se věnovat něčemu snazšímu. Ne nadarmo jsou strojírenství a elektrotechnika považovány za nejobtížnější technická odvětví, a ani absolvent vysoké školy nemůže tvrdit, že „snědl veškerou moudrost“.

klíč ve dveřích

K těm náročnějším strojírenským záležitostem patří i výroba složitě tvarovaných otvorů v kovových obrobcích. Zhotovit tvarovaný a velmi přesný otvor není jen tak, mnohdy na to potřebujete speciální nástroj, který se nazývá protahovací trn. Samotný název by vám již mohl napovědět, že se bude něco někudy protahovat, a máte pravdu. Nástroj mívá velmi specifický ráz, jde o dlouhou tyč, osazenou tvarovými zuby, které postupně odebírají třísku z obrobku, až ten poslední „zub“ vytvoří konečný tvar a rozměr. Zuby jsou posazeny za sebou v určité vzdálenosti a jsou zhotoveny tak, aby obráběly materiál velmi přesně a hlavně rychle, což se zaručí pouze jedním protažením trnu předvrtaným otvorem. Tímto způsobem lze pak vyrábět stovky, tisíce, možná i miliony kusů, jde tedy o velkosériovou výrobu stejných součástí.

klíče do zámku

A kde se takový protahovací trn nejvíce uplatní? Právě ve zmíněné sériové výrobě, už jen proto, že „protahovák“ je poměrně drahý nástroj, aby se produkcí více kusů obrobků také zaplatil. Jako jeden z příkladů tohoto řešení můžeme uvést vložky do dveřních zámků, které má každý z vás doma. Stačí si pozorně prohlédnout takový zámek pod lupou, aby vám bylo jasné, že bez protahovacího trnu stěží zhotovíte tak složité vnitřní tvary otvorů, do kterých s velkou přesností musí den co den zapadnout váš klíč.

A pokud vás protahovací trn zaujal, můžete si o jeho výrobě a využití nastudovat něco z odborných materiálů, anebo začít studovat strojařinu na „vyšší úrovni“ na střední či vysoké škole.

Posted on: 1. 4. 2023